Internetová doména môže mať rôzne názvy ako doména, doménové meno, internetová adresa, webová adresa, url (skratka Uniform Resource Locator). Jednoducho povedané, všetky znamenajú to isté. Internetová doména je adresa stránky na internete. Rovnako ako nájdeme dom na mape pomocou adresy, tak zadaním doménového mena do internetového prehliadača nájdeme stránku na internete.

Internetová doména je názov v adresnom riadku internetového prehliadača.
Rozdiel medzi doménou a hostingom
Doména a hosting sú dve odlišné veci. Doména je adresa, na ktorej môžeme nájsť internetové stránky. Hosting je sídlo, kde internetové stránky bývajú. Medzi doménovým menom a hostingom je veľa komplikovaných prvkov, ktoré ich spojenie umožňujú, napr. DNS či IP adresy. Najdôležitejšie však je, že získanie internetovej domény je zásadný krok pre spustenie a privedenie návštevníkov na web.
Ako sa dá doména získať?
Domény sa kupujú u registrátora domén napr. WebSupport, Wedos či od vlastníka registrovanej domény, ak je ochotný predať. Za vlastníctvo domény sa platí každoročný poplatok, nestačí teda zaplatiť len raz. Kto predĺženie domény na ďalší rok nezaplatí, prípadne zaplatiť zabudne, tomu bude doména odobratá a uvoľnená späť do obehu. Doménové meno si môže následne zaregistrovať ktokoľvek iný.
Pri doménach platí kto prv príde, ten prv melie. Kto doménu kúpi skôr, tomu patrí až pokiaľ sa jej nebude chcieť zbaviť, prípadne pokiaľ nebude mať financie na jej predĺženie.
Ako zistiť ktorá doména je voľná?
Dostupnosť domény sa dá overiť u registrátora, alebo vo vyhľadávaní tu. Zlá správa je, že väčšina bežných slov už je dávno obsadená a nájsť vhodné doménové meno je vcelku problematické. Preto vznikol doménovač – vyhľadávač sk domén, ktorý okrem veľmi rýchleho overenia či je doména obsadená, hľadá aj ďalšie podobné domény, ktoré by mohli byť ešte voľné.