Ako vybrať správny názov domény

Správny názov domény dokáže zázraky pre zapamätateľnosť a viditeľnosť webu na internete. Preto je výber správnej domény reprezentujúcej brand či produkt jeden z najdôležitejších prvých krokov pri tvorení web stránok.

Správna dĺžka domény

Je lepší krátky alebo dlhý názov domény? Názory sa rozchádzajú a existujú pádne argumenty pre obe možnosti. Krátke doménové mená sa rýchlejšie a jednoduchšie píšu, čo obmedzuje chyby. Dlhé doménové meno umožňuje obsiahnuť v názve kľúčové slová. Domény s kľúčovými slovami sa môžu vo vyhľadávačoch zobrazovať o pár percent lepšie než bez nich, nie je to však pravidlom.

Pri krátkych i dlhých doménach môže nastať preklep, preto je vhodné zaregistrovať aj možný preklepový názov nového brandu. alza.sk napríklad vlastní doménu alz.sk

ako vybrať správny názov domény

Krátky názov domény

Pri krátkej doméne je dôležité aby kombinácia písmen dávala zmysel a dobre znela, prípadne aby názov nebolo možné dostať z hlavy. audi.sk či zzz.sk znie určite lepšie a je lepšie zapamätateľné než krdsv.sk.

Dlhý názov domény

Vzhľadom na obsadenosť jednoslovných domén nezostáva zväčša nič iné, než siahnuť po dvoj či troj-slovných doménach. Medzi tými sa dajú nájsť pekné a použiteľné kusy.

Štvor a viac slovné domény už nevyzerajú dobre, je obťažujúce písať ich do adresného riadku a tiež môže byť problém vtesnať doménu typu kupnopredajnazmluvanaauto.sk do marketingových materiálov.

Pri výbere dlhého názvu je z dlhodobého hľadiska výhodné zaregistrovať verziu bez pomlčky aj s pomlčkou.

Príklad: krasna-plet.sk aj krasnaplet.sk má rovnakého vlastníka a ten má do budúcna isté, že konkurencia nezaregistruje podobný názov.

Pomôcka pri výbere názvu domény

Výbornou pomôckou pri výbere správneho názvu je diktovať doménu cez telefón. Obsahuje veľa i y, ktoré je možné zameniť a dostať sa omylom ku konkurencii? Opakujú sa písmená? Obsahuje pomlčku, pričom konkurenčný web vlastní doménu bez pomlčky? Má doména viac než 2 slová? Obsahuje cudzojazyčné výrazy, ktoré bude problém napísať správne?

Príklad: Ktorú doménu je jednoduchšie nadiktovať cez telefón?

Rozhovor so zákazníkom: Naše produkty nájdete na institutesthedermvisage.sk. Fíha, ako sa to píše? institut alebo insitute? Nie správne je institutes. Ani tak nefunguje, ako bolo to d derm? Je to tomáš hedviga eva derm. A visage je so s alebo z? A aké je tam i? Veľa šťastia diktovať cez telefón tretí príklad, ktorý naozaj existuje smile

Registrovať viac domén či len jednu?

Ak doména obsahuje viac slov, určite odporúčam zaregistrovať naraz verziu s pomlčkou aj bez pomlčky. Rovnako je vhodné zaregistrovať jednu doménu pre názov firmy a druhú pre kľúčový firemný produkt či službu.

Príklad: Orange má nielen doménu orange.sk, ale zároveň aj doménu konkrétnej služby mobilnatv.sk a orangetv.sk

Ďalším dôvodom na registráciu viacerých domén je vlastniť aj najčastejší preklep.

Príklad: Orange má s doménou funfon.sk zaregistrovanú aj fanfon.sk

Koncovka: .sk, .eu, .com?

Koncovka za bodkou je rovnako dôležitá ako názov domény. SK je základ pre slovenský trh, firma.sk doména pôsobí oveľa dôveryhodnejšie než firma.xyz. Ďalšie v poradí zaujímavosti pre slovenský trh sú EU, COM, NET.

Kam ďalej:

  • Vyhľadávanie voľných domén nájdete tu

  • Krátke domény na predaj nájdete v sekcii Domény na predaj. Doménovač je len vyhľadávač týchto ponúk, nie predajca. Niektoré ceny sú premrštené, no pekných obsadených domén už nikdy nebude menej a ich vzácnosť a cena bude postupom času iba stúpať.

Napíšte ako prvý ...

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*